"Plasticus maritimus" - invazivní druh plastu

Máme pro vás další tip na zimní čtení pro dospělé i pro děti. Portugalská mořská bioložka Ana Pêgo se ve své knize zaobírá problematikou znečištění moří a oceánů plastovými odpady. A proč plast pojmenovala tak zvláštním názvem "Plasticus maritimus"?

"Plasticus maritimus" je umělý, invazivní, kontaminující druh s dlouhou životností, a tak si zaslouží, aby jeho dny byly sečteny!

Autorka knihy, Ana Pêgo, vyrůstala na portugalském pobřeží a místo na dvorku a na hřišti si hrála na pláži za domem.

Chodívala na procházky, pozorovala příliv a odliv a sbírala zkameněliny. Postupem času si uvědomila, že se v písku čím dál častěji objevuje nový druh: plast. Ana chtěla varovat před jeho dopady na život na planetě, a tak se rozhodla tento druh sbírat a pojmenovat ho. Nazvala ho Plasticus maritimus a následně se stal středem jejího zájmu. Vytvořila projekt, jehož cílem bylo zvýšit povědomí o uvážlivějším používání plastů. Tato kniha obsahuje množství informací o vztahu mezi plastem a oceány. Najdete v ní také průvodce, který radí jak se připravit na výlety, a snaží se čtenáře motivvat ke změně.

Ana Pêgo se po dokončení studií věnovala výzkumu oceánů a v posledních letech rozvíjí projekty environmentálního vzdělávání, jež propojují vědu s uměním. Z vyplavených plastů tvoří originální výtvarná díla a pátrá po jejich původu. Proto vznikl i projekt, později kniha a facebooková stránka Plasticus maritimus, invazivní druh. Ilustroval ji Bernadro P. Carvalho.

Knihu "Plasticus maritimus: invazivní druh" naleznete zde