Mobilní jednotka hideandseek vyhrála prestižní cenu Designbloku

Na Designbloku, největší výběrové přehlídce designu a módy ve střední Evropě, jejíž jedenadvacátý ročník se uskutečnil na pražském Výstavišti, získal cenu Mimořádný počin projekt mobilních ekologických jednotek hideandseek, který vznikl ve spolupráci se společností Veolia.

Letošní prestižní přehlídka Designblok se uskutečnila na téma Budoucnost. Tomuto tématu zcela odpovídal i oceněný projekt hideandseek, na kterém se podílí i společnost Veolia ČR a který představil na pražském Výstavišti mobilní ekologickou jednotku Aranka, která díky moderním technologiím i nápaditému provedení může sloužit zájemcům ve volné přírodě k ubytování a přitom přírodu žádným způsobem nenarušuje. Je to výrobek, který podporuje udržitelnost naší planety.

Společnost Veolia už před časem představila své nové celosvětové záměry na ochranu přírody, v boji proti klimatickým změnám a za dosažení udržitelnosti života na Zemi. I proto se spojila v projektu s oceněným hideandseek. „S hideandseek sdílíme společné hodnoty a představy o tom, jaký by měl svět příštích let být. V Arance najdete moderní inovace, propracovaný design a především vizi budoucnosti. Na několika metrech čtverečních se zde dá prožít to, o čem dnes všichni mluví - udržitelnost. Umožňuje tak jedinečný prožitek být přírodě na dosah a zároveň jí nijak nenarušit," řekla k projektu Eva Kučerová, ředitelka komunikace společnosti Veolia pro střední a východní Evropu. Plánují se proto i další dva podobné projekty, které mají jména Jasněnka a Madlenka a měly by být dokončeny příští rok.

Cílem projektu hideandseek je nabídnout neobvyklé pobyty v přírodě, které by žádným způsobem neměly zatěžovat okolní přírodu. Objekty jsou mobilní a bude je možné rychle přesouvat a postavit na různých místech.

Například, když Arance dochází voda v nádrži pro sběr dešťové vody, kterou používá na oplach toalety, požádá pomocí přístrojů blízké i vzdálené meteostanice o předpověď počasí a podle aktuální předpovědi a stavu vody v technické nádrži se sama rozhodne, zda nádrž doplní vodou pitnou. Podobné je to s energií. Je přesně sledováno, kde se jí vydává hodně a kde málo. Ve chvíli, kdy jí energie dochází (na střeše má solární zdroje) a předpověď počasí není, co se sluníčka týká, povzbudivá, začne Aranka s energií šetřit tak, aby její životně důležité systémy mohly běžet dál, jak mají.„Vydrží se sebou a se svými čtyřmi nocležníky až čtyři dny bez jakéhokoli dalšího externího zdroje napájení," vysvětluje Martin Kožnar, který je autorem architektonického návrhu.

Navíc Aranka své informace sdílí. V přehledném grafu na integrovaném monitoru Scada svým nocležníkům ukáže, kolik vody a energie za den pobytu spotřebovali, jaký je stav CO2, teploty či vlhkosti. „Věříme na osobní prožitek a zkušenost, která může být motivem ke změně obecných návyků v hospodaření s vodou a energií. Když dojde dřevo na topení nebo energie v baterii, tak má i zásobu propanu. Ta umožní zcela automaticky obytný prostor temperovat na příjemnou teplotu i v těch největších mrazech, nebo když její host prostě jen nechce nic dělat," dodává Eduard Česnek, další z autorů.

Hlavní cenu Designbloku 2019 získala Lucie Koldová, která bodovala s nábytkem a svítidly i koncepcí samotné hlavní výstavy. „Cílem letošního konceptu bylo ukázat jakýsi pomyslný odkaz budoucím generacím, který bychom v tuto chvíli zanechali. Jde jak o velmi vysoký technologický pokrok, tak o lidskou odpovědnost vůči našim potomkům," řekla po získání hlavní ceny Koldová. Přesně v tomto duchu se nesla i expozice hideandseek, která patřila na letošním ročníku Designbloku k nejnavštěvovanějším.