WHO nedoporučuje sledování mikroplastů ve vodě, nejsou zdravotním rizikem

V aktuální zprávě to uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO).

„Stěžejní uklidňující sdělení pro spotřebitele pitné vody na celém světě zní: na základě této studie se domníváme, že riziko je nízké," prohlásil Bruce Gordon z WHO. Plastové částice v pitné vodě představují podle WHO menší riziko než třeba bakterie nebo viry.

Proto Světová zdravotnická organizace rutinní monitorování mikroplastů v pitné vodě v současné době nedoporučuje. Podle zprávy neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly obavy o lidského zdraví.

Neexistuje univerzální definice mikroplastů, ale obecně jsou za ně považovány částice menší než půl milimetru. Podle Světové zdraotnické organizace plastové částice větší než 150 mikrometrů (jedna miliontina metru) člověk v podstatě nevstřebává. Příjem o něco menších částic by měl být také omezený. Organizace se nicméně domnívá, že vstřebávání velmi malých částic mikroplastů (menších než jeden mikrometr) bude ale zřejmě výraznější, byť je k dispozici málo relevantních dat.

Eliminace plastů na jedno použití

Zpráva varuje před nebezpečím do budoucna. Pokud bude plastů ve vodě přibývat stávajícím tempem, mikroplasty by v horizontu jednoho století mohly představovat všeobecné ohrožení vodních ekosystémů, což by mělo neblahý vliv i na zdraví lidí.

„Musíme zkrátka zastavit rostoucí míru plastového znečištění na celém světě,“ zdůraznila podle agentury AFP Maria Neirová, ředitelka Oddělení veřejného zdraví WHO.

Nejlepší reakcí na problém by podle Gordona byla eliminace plastového znečištění postupným vyřazováním plastů na jedno použití, podporou recyklace a užíváním alternativ.

Kompletní zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO) naleznete ke stažení zde.