Jak se žije ve větvích stromu?
Román s názvem "Tobiáš Lolness" francouzského autora Timothée de Fombelle patří mezi současná nejúspěšnější díla pro děti a to hlavně svůj environmentální přesah.
Úspěšnou knihu vydalo poprvé ve Francii nakladatelství Gallimard a získala mimořádný čtenářský ohlas a mnohá ocenění, například nejvýznamnější cenu v oblasti literatury pro děti cenu Hanse Christiana Andersena.
Velký dobrodružný román o chlapci, který měří jen o něco víc než jeden milimetr! Tobiášovým domovem je odedávna obrovský strom. Jednoho dne odmítne Tobiášův otec vydat tajemství svého geniálního, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a Tobiáš musí prchat až do země trávového lidu.
Kniha pokračuje druhým dílem s podtitulem "Elíšiny oči" a začíná Tobiášovým návratem na strom, kterému však hrozí smrtelné nebezpečí. Srdce stromu je nahlodáno hlubokým kráterem. Tobiáš se pokusí odvrátit katastrofu a najít své rodiče a Elíšu... Kniha o křehkosti světa a o lidské statečnosti je strhujícím příběhem, který je už dnes řazen po bok klasikům dětské dobrodružné literatury. Obě dvě části ilustroval François Place a přeložila Drahoslava Janderová.
Až si přečtete Tobiáše Lolnesse, navždy se budete dívat na stromy jinýma očima. Příběh s mnoha zápletkami a odbočkami je metaforickým obrazem našeho světa. Zrcadlí se v něm viditelná i skrytá nebezpečí, která plodí bezohlednost a zaslepenost mocenských struktur a osobních zájmů. Odráží i četná ekologická témata, zabývá se netolerancí a xenofobií i strachem z toho, co nás přesahuje a je mimo hranice naší zkušenosti.
Souborné vydání, oba dva díly Život ve větvích a Elíšiny oči naleznete zde