Veolia oceňuje inovace a práci mladých talentů

Prestižní soutěž Ekologická transformace oceňuje nejinovativnější závěrečné práce studentů posledního ročníku studia (magisterského stupně) francouzských vysokých technických a ekonomických škol či univerzit.

Z celkem 40 přihlášených bylo v loňském roce pro závěrečné prezentace před porotou vybráno 16 kandidátů. Prezentace prokázaly vysokou kvalitu předložených projektů.„Odráží to rostoucí angažovanost mladé generace v otázkách životního prostředí,“ uvedla Anna Catafau, ředitelka vodohospodářských technologií skupiny Veolia a předsedkyně poroty pro kategorii „Zlepšení kvality života“. Jaké projekty v jednotlivých kategoriích zvítězily?

Recyklace odpadní vody pro obnovu tratí

V kategorii „Boj proti změně klimatu“ byl oceněn Charles Brossier za inovativní projekt opětovného využití vyčištěné odpadní vody (REUT) pro obnovu železničních tratí společnosti SNCF Réseau v Occitánii.

Vzhledem k dlouhotrvajícímu suchu v regionu a vysoké spotřebě vody na stavbách autoři projektu vyvinuli mobilní zařízení, které dokáže recyklovat odpadní vodu a připravit ji pro použití při obnově železničních tratí. Nejde přitom o teoretickou vizi. Experimentální provoz je naplánován již na konec roku 2025.

Optimalizace využití bioplynu

Hugo Alric, absolvent Sigma Clermont-Ferrand a vítěz kategorie „Znečištění“, zaujal porotu novým nástrojem na hodnocení možností využití bioplynu, který vzniká na skládkách odpadů. Ve Francii se až třetina domovního odpadu skládkuje. Nový systém umožňuje komplexně porovnává různé možnosti využití bioplynu, přičemž zohledňuje specifika lokality a uhlíkovou stopu.

Zodpovědnější zemědělské postupy

Nicolas Lobstein, student profesního práva na pařížské univerzitě Dauphine PSL, byl oceněn v kategorii „Zlepšování kvality života“ za svou inovativní práci zaměřenou na správu nadačních fondů v oblasti zemědělství. Nicolas hledá cesty, jak podpořit zodpovědnější zemědělské postupy a zároveň usnadnit mladým zemědělcům přístup k půdě (při splnění environmentálních standardů). Dlouhodobým cílem projektu je podpora sociální soudržnosti a zachování biologické rozmanitosti.

Modelování obnovy podzemních zdrojů vody

Anna Dabudyk, studentka ENGEES, se stala vítězkou v kategorii „Optimalizace zdrojů“. Ocenění převzala za pozoruhodné modelování obnovy vodních zdrojů v povodí Doller v Alsasku. Její práce, první rozsáhlá aplikace modelu NIHM-MLSM, je zaměřena na modelování obnovy podzemních zdrojů, což je zásadní krok při posuzování dopadu člověka na vodní zdroje. Tento projekt je pro Veolii zvláště důležitý v regionu Grand Est, kterou provozuje. Anna bude i nadále v tématu pokračovat v rámci své diplomové práce.

Lepší optimalizace dálkového vytápění

A konečně Malak AL KOSTIT z INSA Rouen Normandie získala Zvláštní uznání poroty za projekt AHEAD. Malak navrhla optimalizaci řízení sítě dálkového vytápění v čínském Harbinu, který provozovozuje skupina Veolia. Hlavní přínos projektu spočívá v integraci stochastického programování a simulačních technik pro zohlednění nejistot souvisejících s předpovědí optimální vnitřní teploty. Tento inovativní přístup zlepšuje spokojenost uživatelů, přispívá k lepší energetické účinnosti a v konečném důsledku zmírnění klimatických změn.

Odrazový můstek do budoucnosti

Všem oceněným po právu náleží odměny (pro vítěze elektrokola v hodnotě 2 200 eur nebo jejich peněžního ekvivalent a pro jejich vysoké školy příspěvek na stáže). Navíc ocenění otevírá cestu k velkým profesním příležitostem ve skupině Veolia. V roce 2023 se dokonce 75 % vítězů soutěže stalo součástí skupiny Veolia.