Veolia vyrábí recyklovanou pitnou vodu už 20 let
První technologii instalovala Veolia v namibijském Windhoeku, kde dnes zásobuje 400 000 místních obyvatel. Další projekty spustila ve Francii či Kalifornii.
Klimatická změna, sucho, nedostatek zdrojů vody.. mají vážné ekonomické a zdravotní důsledky i trvalý dopad na životní prostředí. Kde je situace nejvážnější? Jako první vás zřejmě napadne Afrika. Příklady ale nemusíme hledat jen tam. Pojďme se nejprve podívat na jih Francie do regionu Vendée, kde Veolia staví novou technologii na znovuvyužití odpadních vod..
Jourdain ukazuje cestu v Evropě
V regionu Vendée na jihu Francie se 90 procent pitné vody vyrábí z povrchových zdrojů. V posledních letech vodohospodáři zaznamenali díky změnám klimatu jejich velký nedostatek. Jak situaci řešit? Jednou z možností je znovuvyužití odpadních vod. Nejde o žádnou novinku. Osvědčená a spolehlivá technologie je ve světě používána již více než 20 let.
Ve většině přímořských oblastí se klimatická změna projevuje zvyšováním hladiny moře a rizikem zaplavení části pobřeží. V Les Sables d’Olonne (v region Vendée na jihu Francie) něco podobného zatím nehrozí, přesto i zde významně pociťují důsledky klimatické změny. Velkým problémem je nedostatek zdrojů pitné vody. “Vendée je jedním z nejcitlivějších regionů na sucho. Z 90 % jsme závislí na povrchové vodě a její dostupnost je bohužel díky globálnímu oteplování rok od roku horší. Například ještě loni v létě jsme mohli využít vodu z lesa Mervent, který je od nás vzdálen více než 80 km. Za 10 nebo 20 let se ale dostaneme do bodu, kdy ani tyto zdroje vody už nebudou stačit. Projekt Jourdain má našemu městu pomoci najít alternativní řešení ve znovuvyužití lokální odpadní vody,” vysvětluje Yannick Moreau, starosta města Les Sables d’Olonne, v němž se nachází areál na znovuvyužití odpadní vody.
“Když voda opustí areál, nebude vypouštěna do moře, ale bude vrácena zpět do přírodního prostředí nebo do zásobníku pitné vody, ze kterého poputuje do distribuční sítě. Naším cílem je ve spolupráci s partnery prokázat efektivitu tohoto procesu. Jsme velmi rádi, že i další města ve Francii mají o realizaci podobných projektů zájem,” doplňuje Jacky Dallet, prezident společnosti Vendée Eau, veřejného dodavatele vody ve francouzském regionu Vendée, která projekt na znovuvyužití odpadní vody pod názvem Jourdain iniciovala.
Již 20 let v Namibii
O technologii na znovuvyužití odpadní vody je ve světě bezesporu vzrůstající zájem. Jen v roce 2022 Veolia díky inovativním technologiím vyrobila 989 milionů kubíků recyklované pitné vody.
Ve Francii skupina zahájila rozsáhlý program REUSE, jehož cílem je tímto způsobem nahradit více než 3 milionů kubíků vody ročně. Tento cíl chce Veolia splnit pomocí kompaktních recyklačních jednotek, které budou ve Francii instalovány na všech vhodných čistírnách odpadních vod.
Mnohaleté zkušenosti má Veolia s recyklací vody také v Namibii, kde ve Windhoeku již více než 20 let provozuje vůbec první zařízení tohoto typu na světě. Recyklovanou pitnou vodou je zde zásobováno 400 000 místních obyvatel.
Velký nedostatek vodních zdrojů postihl v posledních letech také Kalifornii, kde Veolia své technologie využívá například ve West Basin. Z odpadních vod vyrábí vodu pěti kvalit a nahrazuje tak více než 1 miliardu kubíků vody z místních zdrojů.
Recyklace odpadní vody v Namibii
TIP: U videa si můžete nastavit automatické titulky a jejich překlad do češtiny.