Ochránci vyrazili na pomoc Cholupickému mokřadu
V Cholupickém mokřadu při jižním okraji Prahy provedli členové Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Koniklec za finančního přispění Nadačního fondu Veolia mozaikovitou prořezávku náletových dřevin. Pomohli tím jednomu z nemnoha zajímavých pražských mokřadů.
Částečné odstranění stromů je jedním z nutných kroků k obnově mokřadu. Jeho účelem je proslunění lokality. To vede k podpoře růstu vodních rostlin a na ně vázaných živočichů a dalších organismů. Prořezávka též redukuje opad listí a další rostlinné hmoty, která v nadměrném množství mokřad a tůně zanáší a ohrožuje je nežádoucí zvýšenou eutrofizací (množství živin, které vyhovuje spíše ruderální, než typicky mokřadní vegetaci). Dřeviny však nejsou odstraňovány plošně; v krajině zůstávají ostrůvky zeleně, které různým druhům živočichů slouží jako místo k úkrytu, rozmnožování nebo poskytuje potravu.
Poslední mokřady v Praze
V minulosti se na jihu Prahy rozkládaly mokřady v rozlehlém prostoru mezi Točnou a Milíčovem. Dnes z nich přežívají jen malé fragmenty. V místech, o kterých je řeč, tedy v severovýchodní části pražské čtvrti Cholupice, byly podmáčené louky prokazatelně ještě v 19. století. Až v průběhu minulého století, zejména jeho druhé poloviny, byly zdejší mokřady – tak jako mnohde jinde v republice – odvodněny a přeměněny na pole.
Krajina má však paměť, a tak se zde po letních deštích roku 2002 vytvořila stabilní vodní plocha. Nejmokřejší část zemědělci přestali obdělávat a postupně se sem začali vracet obojživelníci (evidováno je zde v současné době 5 druhů - čolek obecný, ropucha obecná, ropucha zelená, skokan hnědý a rosnička zelená), plazi (mimo jiné užovka obojková), vážky (šidélka, šídlatky…), ptáci (mimo jiné dva druhy rákosníků, cvrčilky, strnad rákosní… - v širším okolí téměř 70 druhů). Objevil se však jiný problém - bez obhospodařování, které mokřady po staletí udržovaly ve vyvážené podobě, začaly plochu zarůstat expanzivní druhy rostlin a dřevin.
Revitalizace v Cholupici
ČSOP Koniklec, který je akreditovaným pozemkovým spolkem, proto loni započal ve spolupráci s vlastníky pozemků v Cholupickém mokřadu revitalizační práce. Obnova druhově bohatého mokřadu zahrnuje zejména pravidelnou mozaikovitou seč jednou až dvakrát ročně dle aktuální potřeby a právě také prořezávky náletových dřevin.
Nadační fond Veolia spolupracuje s Českým svazem ochránců přírody již řadu let. Od roku 2018 organizuje fond projekt Vraťme vodu přírodě. Společné aktivity se soustřeďují právě na záchranu mokřadů – jednak prostřednictvím jejich výkupů a jednak podporou různých praktických opatření v terénu, jak tomu bylo i na Cholupickém mokřadu.