I malá pomoc může mít velký dopad
Když se přidá kapka ke kapce, může to udělat už pořádnou částku. A přesně to je případ projektu Voda pro Afriku, v rámci kterého mají lidé v předvánočním čase možnost nakoupit charitativní karafy a další dárkové předměty. Pojďme se podívat, jak budou vybrané prostředky použity.
Za deset ročníků poskytl Nadační fond Veolia v rámci projektu Voda pro Afriku už 6,5 milionu korun na opravy a budování vodních zdrojů na etiopském venkově. “Jsme potěšení, že koncept našeho projektu oslovuje tolik lidí. Prodáváme krásné užitné předměty, výtěžek zdvojnásobíme a věnujeme na pomoc lidem v rozvíjející se zemi. Zároveň chceme upozornit i na problematiku dostupnosti pitné vody. V některých afrických zemích je jí extrémní nedostatek,“ upozorňuje Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu Veolia pro střední a východní Evropu a místopředsedkyně Správní rady Nadačního fondu Veolia.
„Lidé v Etiopii jsou za naši pomoc opravdu vděční. V místech realizace projektů se místním obyvatelům zásadně změnil život. Hlavně ženy a děti nemusí trávit hodiny času denně nošením vody ze vzdálených míst. Při naší cestě do Etiopie vloni na podzim nám všude dlouze děkovali,“ doplňuje Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.
Co přesně se v Etiopii za vybrané peníze postaví?
„Výtěžek z loňského ročníku jsme využili na vybudování přípojek vodovodní sítě pro šest zdravotnických středisek v zóně Sidama, kde už jsme pomáhali v předchozích letech. Přípojky slouží jako spolehlivý zdroj vody pro personál i pro pacienty. Dosud byli odkázaní na sběrné nádrže dešťové vody. Navíc se podařilo zajistit přípojky pro šest škol v této lokalitě, takže si děti mohou po použití latríny umýt ruce. I hygiena je základem jejich zdraví,“ vysvětluje Tomáš Vyhnálek ze společnosti Člověk v tísni, která se stará o realizaci aktivit v Etiopii.
Jan Faltus, odborník na problematiku vody, hygieny a sanitace z Člověka v tísni doplňuje: „Letos půjde o urgentní humanitární pomoc obětem etnického násilí, které některými oblastmi Etiopie zmítá již několik let. Cílem projektu je zlepšit okamžitý přístup k vodě v regionu Oromia. Intervence zlepší přístup k bezpečné pitné vodě, hygieně a sanitačním zařízením. Konkrétní činnosti zahrnují opravy vodních zdrojů (vrtů a studen), ochranu vodních zdrojů před znečištěním, výstavbu vodovodní distribuční sítě, ale i školení pracovníků vodohospodářských úřadů.“
Originální předměty, které pomůžou dobré věci
V desátém ročníku benefičního prodeje si zájemci mohli zakoupit novou designovou karafu vyrobenou podle návrhu studenta pražské UMPRUM Adama Hanšuta, skleněné lahve na vodu v textilním obalu a barevné ponožky s motivem surikat od mladé firmy we are ferdinand.
„Všechny předměty byly vyrobené v České republice a podporují tradiční českou výrobu – sklářskou a textilní, zároveň podporujeme mladé české návrháře a podnikatele. V neposlední řadě pomáháme i lidem s handicapem, kteří díky Vodě pro Afriku tráví svůj čas smysluplnou prací,“ uvedla Vendula Valentová.
Pohoda pomáhá v balení
Balení a přípravu distribuce zboží zajistila opět pražská nezisková organizace POHODA, z.ú., a její klienti využívající služeb denního stacionáře. Za tuto pomoc obdržely zástupkyně organizace od Nadačního fondu Veolia finanční dar ve výši 70 tisíc korun, který bude použit na podporu služeb POHODY v letošním roce.
Prodej zboží pokračuje do vyprodání zásob v nadačním e-shopu a v Rcafé v pražském Florentinu.