Fotovoltaika uspoří až třetinu nákladů na elektřinu pražských vodárenských objektů
Na patnácti vodárenských objektech letos vzniknou fotovoltaické elektrárny (FTV), které budou vyrábět elektřinu určenou ke spotřebě přímo ve vodárenských areálech. Jako první byly panely instalovány v areálu vodojemu Rokle v Modřanech.
Instalace bude mít významný environmentální i ekonomický dopad. Úspory elektrické energie mají přispět ke snížení nákladů a tím i ceny vodného a stočného v Praze.
Významné úspory
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) letos zajistí osazení panelů na objekty na Kopanině, v Řepích, na Vypichu, v Uhříněvsi, na Lhotce, v Miškovicích, Klánovicích, v Laurové a Strážovské ulici.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) instalují fotovoltaiku na čerpacích stanicích ve Velké Chuchli, Vyhlídkách, Malvazinkách, Vidouli a Úpravně vody Káraný. PVK svoje instalace za 10,5 milionu korun uhradí z fondu Veolie určeného k těmto účelům. „Pražské vodovody a kanalizace ctí dlouhodobě strategii skupiny Veolia, která pracuje na snížení své environmentální zátěže prostřednictvím špičkové technologie a maximální podpory inovací. Tohle je jeden z dílčích cílů,“ zdůraznil generální ředitel PVK Petr Mrkos.
„První instalovaná část představuje roční úsporu 10 milionů korun a po kompletní realizaci dokonce 100 milionů korun. Uspoří se tak třetina našich nákladů na elektrickou energii,“ doplnil Petr Mrkos.
„Zajištění energetické soběstačnosti vodárenských objektů je jedním z cílů naší střednědobé strategie. Na těchto devět projektů čerpáme dotace z Modernizačního fondu ve výši patnácti milionů korun z celkové 85milionové investice,“ uvedl předseda představenstva PVS Pavel Válek. Evropské dotace chce PVS k instalaci dalších elektráren využívat i v budoucnu.
Až čtyři tisíce panelů
Letošních 15 fotovoltaických elektráren představuje první etapu celkové koncepce osazení FTV elektráren na vodohospodářských objektech, která předpokládá instalaci až 14 500 kWp. PVS k tomu podle Válka identifikovala přes 70 vhodných objektů, hotovo chce mít do roku 2027.
„Jsem rád, že se nám rychlým tempem daří posouvat tento projekt a naplňujeme náš předvolební slib i koaliční programové prohlášení. Vodárenské fotovoltaické elektrárny dosáhnou v letošním roce výkonu 2 200 kWp při celkové roční výrobě 1 920 MWh. Instalováno bude téměř čtyři tisíce panelů na celkové ploše 17 tisíc m2,“ doplnil Michal Hroza (TOP 09), radní hl. m. Prahy pro infrastrukturu.
„Praha má ve svém klimatickém plánu velké projekty v oblasti fotovoltaických elektráren. Velmi si cením toho, že naše městské organizace se do instalací také zapojují a pomáhají nám naplňovat naše ambiciózní cíle. Již zanedlouho se budou moci zapojit také domácnosti, kterým to umožní nová legislativa o komunitní energetice,“ doplnila náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.
ÚČOV a další městské budovy
Radní města Michal Hroza dodal, že kromě zmíněného plánu instalace FTV elektráren vedení města a PVS uvažuje také o umístění fotovoltaických panelů na střechu nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. „To by znamenalo, že bychom v budoucnu byli schopni pokrýt desetinu spotřeby ÚČOV elektřinou, kterou si sami vyrobíme,“ řekl.
PVS k tomu podle Válka aktuálně připravuje studii a zároveň již počítá s fotovoltaikou při připravované rekonstrukci staré linky ÚČOV. Hlavní město plánuje solární panely instalovat i na další městské budovy