Vyzkoušejte si zářivé pokusy
Když příroda malovala, stvořila nepřeberné množství druhů rostlin s takřka nekonečnou škálou barev a odstínů, kterými se můžeme kochat. Co když ale rostliny nabízejí ještě mnohem zajímavější paletu než jen tu viditelnou na první pohled? Zkuste si doma pokusy s fluorescencí!
1. Srovnání pracích prášků
Fluorescenci můžeme pozorovat u pracích prášků.
Materiál:
- 2 vzorky prášků v kelímcích (Persil + Basic Albert)
- voda
- míchátko – špejle UV baterka
Postup:
Vzorky pracího prášku nasypeme na dno kelímků. Kelímky si zalijeme asi do ¾ vodou a zamícháme špejlí. Na připravené roztoky posvítíme baterkou. Vysvětlení: Prášek svítí díky optickým zjasňovacím prostředkům (OZP). Zjasňování se provádí speciálními fluorescentními barvivy, které absorbují neviditelné ultrafialové záření a přemění je na viditelné světlo z modré části spektra. Čím více je v prášku OZP, tím více roztok svítí.
2. Která větvička je z kaštanu?
Jak přijdeme na to, která větvička je z kaštanu? Jírovec maďal se dříve používal jako jeden z prvních optických zjasňovačů.
Materiál:
- 2 druhy větviček – jírovec maďal + dub letní
- 2 prázdné kelímky
- voda
- UV baterka
Postup:
Vezmeme si 2 prázdné kelímky. Do každého kelímku naškrábeme trošku kůry z každé větvičky. Do kelímků dolijeme trochu vody. Posvítíme UV baterkou. Vysvětlení: Roztok kaštanu nám svítí podobně, jako roztok pracího prášku Persil – modře. V kůře kaštanu je obsažen aesculin. Už v 19. století bylo pozorováno, že extrakt z kůry jírovce maďala obsahující látku aesculin modře fluoreskuje a dokáže nažloutlé bílé prádlo svojí modrou fluorescencí výrazně opticky vybělit. Analýza struktury aesculinu přivedla chemiky k přípravě opticky zjasňující prostředků s vyšší účinností a stabilitou a tak dnes jsou OZP používány prakticky ve všech pracích prášcích a kancelářských papírech.
3. Pažitka (či jiná zeleň)
Při dalším pokusu zkusíme rozsvítit něco obyčejného, co roste kolem nás. Fungovalo by nám to i s obyčejnou trávou, ale protože venku nyní žádná není, tak ji nahradíme pažitkou.
Materiál:
- pažitka
- nožík
- ethanol + voda
- kelímek
- baterka UV
Postup:
pažitku nakrájíme na velmi drobné kousíčky, vysypeme do kelímku přidáme ethanol potom na tekutinu posvítíme UV baterkou barva pod UV je sytě červená Vysvětlení: Roztok svítí díky chlorofylu. Chlorofyl je zelené barvivo, které se účastní procesu fotosyntézy a dává listům jejich typickou barvu. Když posvítíme na celou pažitku nebo list jiné rostliny, vidíme fluorescenci i zde. Ale záře není tolik výrazná a viditelná, protože světlo interaguje s dalšími látkami a strukturami v listu / stonku.
4. Černý čaj
Na závěr si zkusíme rozsvítit obyčejný černý čaj.
Materiál:
- pytlík černého čaje nůžky
- 2 prázdné kelímky
- sklenička + trychtýř + filtrační kolečko
- ethanol
- špejle na míchání
- UV baterka
Postup:
rozstřihneme pytlík černého čaje a vysypeme obsah do kelímku následně přidáme ethanol a promícháme pak roztok přefiltrujeme přes filtrační papír (aby nebyl roztok zakalený) stačí už jen posvítit UV barerkou Vysvětlení: Černý čaj obsahuje látku kvercetin, která způsobí, že čaj v roztoku ethanolu svítí červeně. Patří do skupiny flavonoidů, v přírodě mají funkci barviv a dodávají ovoci a zelenině charakteristické zabarvení.
Zdroj: vida.cz