Technologie čištění vody z liberecké univerzity mezi finalisty LIFE Awards 2025
Unikátní technologie čištění vody, kterou vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se zahraničními partnery, se dostala mezi devět evropských finalistů soutěže LIFE Awards 2025 v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života. Uchází se o cenu veřejnosti.
Svůj hlas může dát projektu každý na stránce https://www.lifeawards.eu/project/lifepopwat/, hlasovat je možné do 3. června.
Technologie vznikla v mezinárodním projektu LIFEPOPWAT zaměřeném na čištění skládkových vod kontaminovaných nebezpečnými pesticidy. Po celé Evropě je velkých skládek okolo 40 a nespočet menších a odhaduje se, že je v nich uloženo až 250.000 tun lindanu a dalších pesticidních látek. Liberecká univerzita pracuje na technologii odstranění pesticidů z drenážních vod nazvané Wetland+ s partnery v Polsku, Francii a Dánsku už přes pět let.
Wetland+ se obejde bez výstavby budov čistíren, bez chemikálií a jiné zátěže pro životní prostředí, nenarušuje ráz krajiny, protože reaktivní a sorpční pole se železem a rašelinou mohou být schovaná v úrovni terénu. Technologie naopak přispívá k biodiverzitě, protože v krajině přibude mokřad osázený mokřadními plodinami. "Dokáže roky fungovat bez zásahu člověka, jen jednou za několik let je potřeba doplnit železo," řekl ředitel Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace liberecké univerzity (CXI) a vedoucí týmu Miroslav Černík.
Od roku 2020 testují vědci technologii na výsypce starého lomu v Hájku na Karlovarsku, kde bylo v minulosti uloženo na 5000 tun lindanu a odpadních látek, které vznikaly při jeho výrobě v neratovické Spolaně. O dva roky později začali technologii využívat na skládce v polském Jaworznu. "Systém v Hájku nyní čistí vodu s účinností až 97 procent, v polském Jaworznu je lindanu okolo 37.000 tun a naše technologie i na této lokalitě čistí vytékající vodu téměř stoprocentně," dodal Černík.
Unikátní technologie se teď uchází o cenu veřejnosti v soutěži LIFE Awards 2025 pořádané Evropskou komisí. Ta oceňuje nejinovativnější, nejvýznamnější a nejinspirativnější projekty, které byly dokončené v uplynulém roce. "Ze 150 projektů bylo vybráno devět finalistů ve třech kategoriích: Ochrana přírody a biologická rozmanitost, Oběhové hospodářství a kvalita života, Opatření v oblasti klimatu," dodal mluvčí univerzity Radek Pirkl.