Průhonický pak s vodopády - místo pro relaxaci i romantickou procházku
Nedaleko hlavního města Prahy se nacházejí v Průhonickém parku i vodopády, které jsou vytvořeny rybníkovými přepady přes skalní bloky. Kaskáda tak ještě umocňuje romantickou atmosféru této lokality.
Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič. Byla zde natočena řada pohádek.
V parku je celkem čtyřicet kilometrů cest. Přirozené koryto Botiče v údolí bylo na několika místech přehrazeno, vznikly splavy a vodopády a procházka po cestách tak vede místy klidnými, jinde zase voda šumí a zurčí.
Cestou údolím minete i tři romantické stavby parku: prvním je Gloriet (umělá zřícenina) na ostrohu nad Botičem, pak je tu Rybárna a Česká chaloupka – expozice z Národopisné výstavy roku tisíc osm set devadesát pět – byla zakoupena hrabětem a postavena na hrázi rybníka Labeška k „potěše návštěvníků“.
Zámecký park je rozdělen okresní silnicí na dvě části: přední část je park u zámku, zadní části za silnicí se říká Obora. Podzámecký rybník osázený barevnými lekníny je vidět z terasy zámku a vede kolem něj okružní cesta. V Oboře se nachází další rybník, Labeška, a na konci parku pak je mezi skalami rybník největší – Bořín.
Park je ideální místem pro relaxaci i romantickou procházku. Nejkrásnější je park na jaře, kdy kvete velké množství zajímavých rostlin, koncem května kvetou rododendrony. Do parku se ale můžete vypravit v kterémkoli ročním období a vždy budete mít na co se dívat. Své kouzlo má totiž v zimě, kdy je příroda pokryta sněhovou přikrývkou a vodopády jsou zamrzlé.
Park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Má nejenom umělecko-historický význam, park je v posledních letech útočištěm četných rostlinných i živočišných druhů. Na jeho území jsou zachovaná cenná lesní a luční společenstva. K Průhonickému parku patří také cenné genofondové sbírky a dendrotéka – sbírka šišek.