Po „generální opravě“ se otevřou Vrbenské rybníky

Jihočeský kraj dokončil rozsáhlé úpravy přírodní rezervace Vrbenské rybníky za 109 milionů korun. Projekt, který začal v listopadu 2019, se zaměřil především na odbahnění nebo obnovu ostrovů.

Vyvezení přes 126 tisíců tun bahna, obnovení 21 ostrovů a vybudování čtyř nových stanovišť pro ptáky či vyhloubení tří mělkých tůněk pro obojživelníky. To jsou nejzásadnější opatření, kterými kraj pomáhá zlepšit přírodní prostředí v přírodní rezervaci Vrbenské rybníky na okraji Českých Budějovic.

"Jsem opravdu moc rád, že jsme dokázali rekultivovat a dát dohromady zase další kousek naší krásné jihočeské krajiny. A to je zásadní nejen pro ty živočichy, kteří zde žijí, ale také pro lidi, kteří mají zase kam chodit do přírody na procházky," uvedl první náměstek jihočeského hejtmana František Talíř (KDU-ČSL).

Dodal, že v okolí Vrbenských rybníků žije více než 90 druhů ptáků. Mezi nejvzácnější patří například kvakoš noční, rybák obecný, husice liščí, racek černohlavý, kolpík bílý či volavka stříbřitá. Kromě toho v lokalitě žije řada obojživelníků i společenstva motýlů. "V následujících letech chceme v podobných projektech určitě pokračovat. V plánu máme rekultivaci Vávrovských rybníků, kde jsme nyní ve fázi projektových příprav," uvedl Talíř.

Přírodní rezervace Vrbenské rybníky má rozlohu 245,8 hektaru. Tvoří ji vodní plochy, mokřady a luka. Zřízena byla v roce 1990 a jako součást evropsky významné lokality a ptačí oblasti zároveň patří do soustavy Natura 2000.

Zdroj: ČTK