Nadace Partnerství ocenila nejlepší projekty reagující na problémy spojené se změnou klimatu

Ve třetím ročníku soutěže Adapterra Awards 2021 zabodoval les bez pasek, 200 kilometrů alejí pod Blaníkem i zelený domov pro seniory. Do soutěže se hlásila více než stovka realizací z celé republiky. Cenu si odvezlo osm projektů, z toho jeden přeshraniční v Rakousku.

Česká republika se má čím chlubit. Přibývá projektů, které se snaží v souvislosti s klimatickou změnou přizpůsobit novým podmínkám, a soutěž Adapterra Awards každoročně oceňuje ty nejinspirativnější z nich.

Mezi vítězi najdeme příklady šetrného hospodaření v lesích i na zemědělské půdě, zelené bydlení pro seniory, ekocentrum s unikátní biosolární střechou či dlouhodobý projekt výsadeb.

Vítězem v kategorii Volná krajina se stalo nepasečné hospodaření v lesích u Klokočné. Stromy se zde již více než 30 let nekácí plošně, ale těží se jednotlivě pilou.

První příčku v kategorii Zastavěná území obsadilo ekocentrum Na Pasece ve Zlíně. Součástí ekocentra je slaměný dům s biosolární střechou, která kombinuje výhody zelené střechy a fotovoltaiky.

Ocenění v kategorii Pracovní prostředí získal nový Pavilon tropického zemědělství v kampusu České zemědělské univerzity využívající tepelná čerpadla, zelenou střechu a fasádu, fotovoltaické panely i dešťovou vodu ke splachování toalet.

Na komfort svých klientů myslí také Domov Podhradí, vítěz kategorie Náš Domov. Zelené střechy, zastíněné verandy, zahrada se sadem a květnatou loukou, řízené větrání a další řešení by měla zajistit, aby senioři lépe zvládli letní vlny veder.

Veřejnost svými 1783 hlasy v internetovém hlasování rozhodla, že Cenu sympatie obdrží projekt 200 kilometrů alejí pod horou Blaník. V něm se díky soustavné výsadbě podařilo obnovit 313 alejí s celkovým množstvím asi 30 tisíc stromů.

Cenu Prahy předal náměstek primátora Petr Hlubuček zástupcům projektu šetrného zemědělství na pozemcích městské části Praha 12.

Soutěž probíhá pod záštitou ministra životního prostředí Richarda Brabce a předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila. Soutěž probíhá za podpory státních a soukromých subjektů, mezi nimi je i Státní fond životního prostředí ČR. Podrobnosti o všech oceněných adaptačních opatřeních jsou dostupné na adapterraawards.cz

Vítězové v jednotlivých kategoriích:

  • Volná krajina – Nepasečné hospodaření v lesích u Klokočné (Klokočná, okres Praha-východ, kraj Praha)
  • Zastavěná území – Ekocentrum Na Pasece Velíková (Zlín, okres Zlín, Zlínský kraj)
  • Pracovní prostředí – Pavilon tropického zemědělství (Praha, Hl. m. Praha, kraj Praha)
  • Náš domov – Domov Podhradí (Týnec nad Labem, okres Kolín, Středočeský kraj)
  • Cena Sympatie – 200 km alejí pod horou Blaník (Vlašim, Benešov, Votice, Příbram, Sedlec Prčice, Středočeský kraj)
  • Cena Prahy – Šetrné hospodaření v Praze 12 (Praha, Hl. m. Praha, kraj Praha)
  • Cena českého příhraničí – Moravské Toskánsko – Demonstrační ekofarma Petra Marady (Šardice, okres Hodonín, Jihomoravský kraj)
  • Cena rakouského příhraničí – Nový kabátek pro řeku Naarn (řeka Naarn mezi obcemi Perg a Mitterkirchen, Rakousko)

Zdroj: Nadace Partnerství