Levnější kohoutkovou v restauracích a další omezení jednorázových plastů má přinést nové evropské nařízení PPWR
Nové nařízení EU o obalech a obalových odpadech (PPWR) bude platit přibližně za dva roky. Má přinést levnější kohoutkovou v restauracích, ale i konec jednorázových hotelových smetánek, minišamponů a mikrotenových sáčků v řetězcích.
Kohoutková zdarma nebo za nízký poplatek
Kohoutková v restauracích je již dnes poměrně běžná. Změna by ale měla přijít v ceně, kterou restaurace za její podávání účtují. Nařízení stanoví, že by státy měly motivovat restaurace, jídelny, bary, kavárny a stravovací služby, aby svým zákazníkům zdarma nebo za nízký servisní poplatek nabízely vodu z kohoutku.
„Můžeme uvažovat o tom, že zákazník bude mít možnost požádat o kohoutkovou vodu a restaurace bude povinna ji nabídnout. Téma maximální ceny ale ještě budeme diskutovat. Řekl bych, že značná část restaurací už dnes nabízí kohoutkovou vodu zdarma nebo za nízký poplatek,“ uvedl pro Seznam zprávy náměstek ministra životního prostředí David Surý.
Za litr kohoutkové vody si však restaurace účtují klidně i několik desítek korun. Restauratérům se proto chystaná změna nelíbí. Zástupce gastrobyznysu v Hospodářské komoře Luboš Kastner pro Seznam zprávy uvedl, že by stát neměl nařizovat restauracím, co mají prodávat a za kolik. „Pokud nám dá stát podstatně výhodnější DPH na stravovací služby, mohlo by to vykompenzovat dopady tohoto nařízení na gastrobyznys,“ doplnil s tím, že by nařízení v tomto ohledu zvýšilo restauratérům náklady. Otázkou tedy zůstává, jak chce stát restauratéry motivovat.
Bez smetánek
S evropským obalovým nařízením zmizí z trhu další jednorázové plastové obaly. Hotelová a wellness zařízení budou muset vyřadit malé smetánky, máslíčka, med, kečup, čokoládovou pomazánku apod. Dostupné budou dále jen v zařízeních s trvalou zdravotní péčí.
Výjimku dostanou řetězce u jednoporcových dresinků a kečupů, pokud jsou součástí hotových pokrmů a potravin, tedy například salátů. Této oblasti se zákaz netýká a přitom je to segment, který v prodejích roste.
Do roku 2035 o 15 % méně
Podle nařízení se má odpad z obalů do roku 2030 snížit o pět, do roku 2035 o deset a do roku 2040 o 15 procent. Na první pohled se to nezdá až tak ambiciozní. Problémem ale je, že základ pro snížení se počítá k roku 2018. Přitom od roku 2018 do dneška množství obalů v Evropě rapidně stouplo. Fakticky tak snížení bude muset být poměrně razantní.
„Jak toho docílíme, když lidé nebudou méně nakupovat a firmy méně vyrábět?“ ptá se ředitelka obalového institutu Syba Iva Werbynská. Podle ní ani všechna nově požadovaná opatření nemusejí pro splnění cíle stačit.