Jak pomoci školám mluvit o změnách klimatu?
Vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět představuje první výsledky dvouletého programu.
Projekt EKOABECEDA pro klima aneb Se změnou začínáme v místě, kde žijeme, učíme se nebo pracujeme přirozeně navazuje na úspěšný projekt podobného názvu, který vzdělávací program Recyklohraní realizoval v letech 2021-23. Nyní se zaměří především na klimatickou změnu jako na jednu z nejvýznamnějších ekologických výzev současnosti.
Připraveno pro školy
Od svého spuštění začátkem roku 2024 přináší projekt první konkrétní výsledky a výstupy. Již v tuto chvíli tak může pedagogům jako inspirace sloužit materiál s příklady dobré praxe z pilotní školy v Třebenicích (okres Litoměřice), kde žáci spolupracovali třeba na výrobě kompostéru na školní zahradě, vytvářeli klimatickou mapu obce nebo organizovali botanickou exkurzi v okolí školy pořádanou pro širokou veřejnost.
Druhým výstupem projektu je dokument zaměřující se na metodiku participativního vzdělávání, které pomáhá k výchově občanů odpovědných za své okolí. „Do konce roku 2025 plánujeme do projektu zapojit osm škol napříč celou republikou. Ty pak mohou sloužit jako inspirace pro další školy a vzdělávací instituce. Snažili jsme se tento program postavit tak, aby učitelům poskytl nejen teoretické znalosti, ale i praktické nástroje a příležitosti, jak klimatickou změnu začlenit do každodenního života škol a komunit,“ upřesňuje Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní.
Zaměřeno na změnu klimatu
Změna klimatu ovlivňuje širokou škálu oblastí lidské činnosti včetně každodenního života jednotlivců. V předchozím školním roce měl velký úspěch například úkol Pojďme léčit českou krajinu, do nějž se zapojilo 410 škol, respektive 14 364 žáků a studentů. Školy se aktuálně mohou přihlásit i do tradiční výzvy Celoroční cíl školy s ekologickou tématikou.
„Od řady pedagogů víme, že změna klimatu je pro ně často velmi náročné a široké téma. Proto jim chceme nabídnout dostatek materiálů a inspirace, které jim výuku ulehčí,“ doplňuje Hana Ansorgová. V průběhu let 2024 a 2025 připraví Recyklohraní celou řadu podpůrných aktivit, jako jsou online webináře s odborníky pro pedagogy, nebo tematické úkoly a instruktážní videa pro žáky a studenty.
Důležitou součástí programu je pak i aktivní zapojení žáků nejen ve školní výuce, ale také mimo ni. Prostřednictvím spolupráce s místními úřady, knihovnami nebo volnočasovými organizacemi se bude posilovat povědomí o klimatických výzvách i v komunitách.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z fondu Next Generation EU. Partnery jsou Státní fond životního prostředí ČR a skupině Veolia v České republice.