Aplikace Tree Check rozpozná druh stromu a kolik vypaří vody
Spolu se zvyšující se teplotou a přicházejícími letními dny začneme ve městech častěji vyhledávat místa, kde bychom se ukryli před sluncem. Ideální jsou parky, stromořadí v ulicích nebo alespoň mohutné stromy, které nejenže svou korunou efektivně stíní, ale díky výparu vody ochlazují a zvlhčují okolní prostředí. Jaký chladicí efekt mají konkrétní stromy ve městě, můžete zjistit díky mobilní aplikaci Tree Check od Nadace Partnerství. Je zdarma dostupná v Google Play či v App Store.
Aplikace díky umělé inteligenci po vyfocení rozpozná, o jaký druh stromu jde. Kromě toho poskytne údaje, kolik strom v létě odpaří vody, jak moc díky hustotě koruny stíní, díky čemuž spočítá jeho ochlazovací funkci na příkladu klimatizací. Pracuje na principu 3D scanneru, který využívá vestavěnou kameru v telefonu. Dosud si aplikaci stáhlo 23.000 uživatelů.
„Pro představu, u nás v brněnské Otevřené zahradě, v centru Brna pod Špilberkem, měříme ochlazovací funkci stromů na několika javorech. Loni například jeden z nich v horký červencový den odpařil za den zhruba 68,5 litru vody. Vliv na ochlazovací funkci konkrétních stromů má několik faktorů – od velikosti a hustoty koruny, množství listové plochy přes druh stromu či jeho strategii hospodaření s vodou v období sucha,“uvedl Martin Ander z Nadace Partnerství v tiskové zprávě nadace.
V aplikaci je také možné zaznamenané stromy doplňovat do mapy nebo si z nich vytvořit vlastní kolekci. Uživatelé získávají body za přidání nových stromů, jejich opakovanou návštěvu nebo jejich zalévání. Po nasbírání určitého počtu bodů se jim za odměnu otevřou příběhy o stromech. Pokud zrovna nemají přístup k internetu, mohou si snímek stromu uložit do galerie a zjistit o něm více, až se připojí.
Bezplatnou aplikaci si mohli lidé poprvé vyzkoušet na jaře 2022. Přes zimu, tedy mimo vegetační sezonu stromů, ale nebylo možné přidávat stromy do mapy. Nyní opět funguje bez omezení a Nadace Partnerství stále pracuje na jejím vylepšování.
„Uživatelé mají nově k dispozici lepšího průvodce aplikací. Dále přibylo označení speciálních druhů stromů – Stromů roku, Stromů hrdinů či památných stromů. Do budoucna by měli mít uživatelé příležitost upravit a zpřesnit polohu stromu,“ doplnila Andrea Křivánková, která má vývoj aplikace na starosti.
Zdroj: nadacepartnerstvi.cz