Ve Vinohradské vodárenské věži vznikne interaktivní vzdělávací centrum Hydropolis

Hydropolis chce návštěvníky formou her seznámit s cestou vody z podzemí do vodovodních kohoutků.

„Praha nikdy nepřestane překvapovat a přicházet s něčím novým, inovativním a pro některé možná šokujícím. Rekonstrukce areálu bývalé Vinohradské vodárny, ve které vznikne unikátní vodárenské osvětové centrum Hydropolis, bude dalším místem, kterým Praha může dokázat, jak unikátním místem je“, uvedl Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy.

„Navrhovaná citlivá rekonstrukce nevyužívaného areálu historické Vinohradské vodárny nabídne unikátní vodárenské osvětové centrum, které moderní formou představí široké veřejnosti problematiku hospodaření s vodou. Součástí celkového záměru je rekonstrukce dvou podzemních vodojemů, přičemž jeden z nich bude znovu zprovozněn a bude zapojen do komplexního systému zásobování vodou HMP. V druhém vodojemu vznikne unikátní expozice, která nabídne návštěvníkům nezapomenutelný zážitek ve formě prezentace nakládání a hospodaření s vodou v rámci celého životního cyklu při využití nejmodernějších expozičních technologií“, uvedl Michal Hroza, radní pro infrastrukturu HMP.

Dokončení v roce 2027

„Rekonstrukci věže i ostatních objektů jsme plánovali již několik let, kvůli jejich havarijnímu stavu. Jsem rád, že díky společné dohodě zakotvené v Memorandu, uzavřeném podílejícími se subjekty v září 2020, se nám nakonec podaří projekt rozšířit o unikátní expozice a vzdělávací prostory, které z objektu umožní vytvořit osvětové vodárenské centrum. Dnešním dnem byla stavba slavnostně zahájena a dokončení celého centra předpokládáme začátkem roku 2027“, doplnil Pavel Válek, předseda představenstva a generální ředitel PVS.

„Jsme hrdí, že můžeme být součástí tohoto projektu. Bude revitalizován krásný prostor v těsné blízkosti centra metropole. Ten nabídne osvětu ve vodohospodářské oblasti, seznámí veřejnost s klimatickou změnou i s hospodařením s vodou“, uvedl Petr Mrkos, generální ředitel PVK.

Citlivá rekonstrukce technické památky

Vodárna je od roku 1991 technickou kulturní památkou. Počítá se proto s její rekonstrukcí, nikoliv demolicí a novostavbou. V areálu se nacházejí dva podzemní vodojemy, které jsou odstavené od 70. let minulého století. Jeden bude přestavěn na expozici, druhý opraven a znovu zapojen do vodárenského systému. V přízemí vznikne také kavárna a přednáškový sál. Další vzdělávací panely budou umístěny do sedmipatrové vodárenské věže. Na jejím vrcholu se otevře veřejnosti přístupná vyhlídka.

Náklady jsou vypočtené na 450 milionů korun, o financování se podělí Pražská vodohospodářská společnost (PVS) a firma Veolia prostřednictvím Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Novinářům to dnes řekl ředitel PVS Pavel Válek.

Cílem expozice bude prezentovat moderní, záživnou a interaktivní formou vše, co se skrývá za samozřejmostí, kdy v každé domácnosti otočením kohoutku teče kvalitní pitná voda a spláchnutím toalety se voda dopraví, vyčistí a vrátí zpět do recipientu v kvalitě lepší, než vodu odebíráme. Současně bude celý areál revitalizován na nový veřejný prostor s celou řadou vodních prvků s různými ukázkami forem vody v přírodě či intravilánu města. „Společnost Veolia se v rámci své společenské odpovědnosti podílí na podobných projektech po celém světě. Hydropolis je projektem revitalizace, projekt nové naděje pro nádherný prostor uprostřed města. Pro skupinu Veolia je tento projekt symbolem hledání nové cesty spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem, který zohledňuje zájmy obou partnerů”, dodal Martin Bernard, člen představenstva a ředitel divize Voda skupiny Veolia ČR.