Saň zadržuje ve Frýdlantském výběžku vodu
Retenční nádrž ,,Saň“, nazvanou podle místní osady, dokončil ve Frýdlantském výběžku státní podnik Lesy České republiky. Stavbu za osm a půl milionu korun spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství. Zadržuje vodu a krajině tak pomáhá při adaptaci na klimatickou změnu.
Na okraji osady Saň, místní části obce Višňová, postavily Lesy ČR v údolí levostranného přítoku Saňského potoka, který tvoří státní hranici, průtočnou nádrž s vodní plochou 3 402 metrů čtverečních. Po pět metrů vysoké a osmdesát metrů dlouhé hrázi vede místní účelová komunikace. Řízené průtoky i případné povodňové stavy zabezpečuje sdružený výustní železobetonový objekt.
„Během stavby, která začala v roce 2019, jsme využili vytěžený různorodý materiál z budoucí zátopy. Ten bylo třeba pečlivě mísit ve správném poměru, aby splňoval požadované parametry dané projektovou dokumentací a geologickými výpočty,“uvedl Zbyněk Morkus, vedoucí Správy toků pro oblast povodí Labe z Lesů ČR.
Více se o všech vodohospodářských projektech, které Lesy ČR realizují a financují, aby se lesy a příroda adaptovaly na změnu klimatu, dočtete zde: www.vracimevodulesu.cz.
Zdroj: lesycr.cz