Jak v domácnosti zužitkovat použitý olej
Použitý olej se řadí mezi časté odpady v domácnostech, který při nesprávné likvidaci může znečistit přírodu a také ucpat kanalizační potrubí. Mnozí si se správnou likvidací oleje a tuků neví rady, přitom ale nejde o nic náročného. Použitý olej, kterého většinou sesbíráme nejvíce během vánočních svátků, můžeme využít i na některé kreativní projekty. Zkuste z něj vyrobit třeba voňavou svíčku. Šetříte přírodu a vytvoříte si originální dekoraci, která opravdu voní.
Téměř každá domácnost sesbírá největší množství použitého oleje během Vánoc při přípravě jídel jako jsou smažené řízky nebo kapr. Obecně se tedy předpokládá, že v tomto období narůstá spotřeba kuchyňských tuků a olejů. Ty je však třeba správně zlikvidovat. Nikdy je nevylévejte do dřezu nebo toalety! Mastné oleje a tuky velmi snadno ucpávají trubky, protože v nich tuhnou a nabalují se na ně další nečistoty. Následně přestane potrubím protékat voda a je potřeba volat instalatéra, což bývá finančně poměrně náročná záležitost.
Na úskalí vylévání použitých tuků a olejů do toalety nebo kuchyňského dřezu upozorňují také Pražské vodovody a kanalizace. Z domácích rozvodů kanalizace se poté zbytky použitých olejů a tuků dostávají do veřejné kanalizace, kde se spojí s dalšími nečistotami, které společně snižují účinnost čistíren odpadních vod.
I když čistírny některé zbytky zachytí, může dojít k ucpání čerpadel nebo narušení biologického stupně čištění odpadních vod. Odpadní vodu čistí bakterie, na které mají tuky negativní vliv. Čistírny pak mohou pěnit nebo v některých místech i zahnívat. To vše snižuje kvalitu vyčištěné vody, a následné čištění může přijít na nemalé peníze.
Přitom správně zlikvidovat použité tuky a oleje je tak snadné. Po jejich použití počkejte, až vychladnou. Vychladlou tekutinu nalijte do uzavíratelné PET lahve (nikdy ne skleněné!). Láhev uchovávejte na chladném a tmavém místě. Plnou láhev poté odvezte do kontejneru pro sběr kuchyňských olejů a tuků nebo do sběrného dvora. Pokud vám v pánvi nebo hrnci zůstane malé množství oleje, vytřete je papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu. Tříděním potravinářských olejů dáváte této surovině další šanci. V Česku se z něj vyrábí biopaliva do automobilů a letadel.
No a pokud chcete dát použitému oleji ještě další šanci, můžete si s jeho pomocí velmi snadno vyrobit svíčku.
Co budete potřebovat:
Použitý kuchyňský olej
Sklenici, např. ze zavařovacího skla
Knot s plíškem
Držák na knot nebo kolíčky na prádlo
Barvivo nebo voskovky
Prášek, který promění olej na vosk (Oil2wax) (zároveň dodá vůni)
Vonný olej
Glitry na zdobení
Postup:
Do hrníčku odlijte cca 100 ml použitého oleje, který jste předtím přefiltrovali přes kávový filtr nebo sítko. Přidejte barvivo a dejte na minutu do mikrovlnky. Opatrně nádobu vyndejte. Do sklenice na svíčku umístěte do prostředku knot a zafixujte ho. V horkém oleji rozmíchejte prášek Oil2Wax a přelejte do skleničky, případně ještě kápněte vonný olej. Do svíčky můžete během nalévání sypat glitry. Hotovou svíčku nechte ztuhnout 24 hodin. Před zapálením upravte nůžkami délku knotu. Hotovo! Užijte si vlastnoručně vyrobenou ekologickou svíčku.